Egy kis darab Norvégia
Norvégiáról elsőre biztos nem a csokoládé jut az ember eszébe, de még másodikra se jelennek meg lelki szemeink előtt a hullámzó skandináv kakaóültetvények. Nem mintha ez persze bármit is számítana (angol tea, holland kakaó megvan?), úgyhogy legyünk pozitívak: próbára fel!
Eddig csak az IKEA-ban találkoztam Skandináv csokikkal, az ottani termékek közül a Daim csokoládék voltak az egyik legnépszerűbbek (mostanában nem láttam a shopban), amelyeket a Freia cég gyárt, csakúgy, mint a Melkesjokolade termékeket is. De mindig is szerettem volna megkóstolni valami autentikusabb helyi terméket.
Nyáron szerveztem egy középsulis osztálytalálkozót egy pizzériába. Páran külföldön dolgoznak, közülük egyikőjük Észak-Európában. Mindig vágytam pár napra elmenni Svédországba, kipróbálnám a kutyaszánozást, meghempergőznék a térdig érő hóban, bemennék egy piros faszerkezetű házikóba…
...most egy lépéssel közelebb kerülhettem Skandináviához. Egyenesen Norvégiából hozott nekem az egyik kedves osztálytársam egy 200 grammos csokoládét. A júliusi körülbelül 2000 kilométernyi utat kicsit megsínylette a csokoládé, illetve nem kicsit, jószerivel a tábla majdnem ivó csokivá vált. Gyorsan hűtőbe is tetettük a sárga óriás táblát. Esztétikailag a minőségét már nem sikerült visszanyerni, de az állag minősége nem romlott (nem fehéredett ki).
A Freia céget 1889-ben alapították, de az első valódi sikereket csak 1892-ben érte el, amikor Johan Throne Holst átvette a vezetését. Holst észrevette, hogy az ehető tejcsokoládénak is potenciális piaca van az étcsokoládé és egyéb fontos termékek mellett, amelyeket a Freia készített ebben az időben. Holst felhozta a Freirát Norvégia vezető csokoládé készítőjévé. A századfordulóra már a Freia volt a vezető norvég márka az édességek területén. A cég a kezdetektől fogva Rodeløkka szomszédságában volt Olso Grünerløkka nevű kerületében.
A norvégiai sikereken alapulva, a Throne Holst család 1916-ban megalapította a Marabou csokoládégyárat Svédországban, Upplands Vasbyban, Stockholm külső részén. Egy svédországi védjegy konfliktus miatt a Freia (vagy Freja) nevet nem használhatták tovább. Helyette a Marabou nevet választották a marabu gólya után (ez a fajta látható az eredeti Freia logóban).
A marabu logo ezeken a csokoládé kockákon is visszaköszön. Az óriás tábla csomagolása olyan zacskós megoldású, mint a olcsó hagyományos Milka táblás csokoládéké (bár ez kivételesen jól jött most, mivel így jól bírta a folyékony halmazállapotot is :), de a színe olyan sárga, mint a klasszikus Szerencsi tábláké. A Melkesjokolade csokoládé Norvégiában, olyan mint itthon a Szerencsi - nem a színe miatt - minden élelmiszer üzlet polcán megtalálható, és a közepes keresetű emberek számára is elérhető termékcsaládot kínál a fogyasztók számára.
A tejcsokoládé 30% kakaótartalommal bír, leginkább a nugátos Milka ízéhez tudnám hasonlítani, azaz nem egy bombasztikus gasztro élmény, de hétköznapi fogyasztásra elmegy. Pozitívuma, hogy tábla állaga kevésbé zsíros, mint a lila bociké, nem olyan könnyen olvad.
Energiatartalom: 555kcal/100g - "Et lite stykke Norge" , inkább maradjunk a jól bevált Magyarországnál ;-)